Text Size
Marţi, Ianuarie 16, 2018
Romanian English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish
Coalitia Asociatiilor Femeilor de Afaceri

Asociatia Femeilor Universitare

Este o asociatie non-guvernamentala, apolitica si nonprofit, interesata de problemele de viata ale tuturor femeilor din Romania, militante active pentru drepturile femeilor in societate si pentru egalitatea de sanse.

A luat fiinta in Romania in anul 1925 si in acelasi an s-a afiliat la I.F.U.W. – Federatia Internaționala a Femeilor Universitare. Presedinta de onoare, pana in ultmii ani de viata, a fost Regina Maria a Romaniei. In perioada respectiva, aceasta asociatie elitista a avut membre de exceptie, printre care presedinte executiv D-na Sarmiza Alimanisteanu Bilcescu, D-na Sandra Milcescu, D-na Leopoldina Pilatt, D-na Ioana Irina Irimescu, D-na Hortansa Boscu, D-na Maria Raileanu, D-na Constanta Hodos, D-na Elena Ariton, D-na Constanta Frosa Ariona, D-na Alexandrina (Dida) Hodos, D-na Monica Sion,  D-na Elena Duca si multe altele. De asemenea, prin intermediul celor patru ambasadoare benevole, Elena Vacarescu, Anna de Noilles, Martha Bibescu si Alexandrina Hodos, imaginea Romaniei la Liga Natiunilor Unite a fost mult imbunatatita si s-a realizat si Mica Antanta din Balcani a femeilor.

In aceasta perioada, asociatia a cumparat 16 hectare de teren la Marasesti, teren pe care s-a construit monumentul eroilor romani care au luptat in Primul Razboi Mondial. De asemenea, la initiativa asociatiei, s-au construit nenumarate scoli normale in diferite orase din tara si scoli in sate. Membrele asociatiei au dus o lupta continua pentru emanciparea femeii si afirmarea ei in societate. Aceasta asociatie a fost desfiintata, odata cu toate celelalte, in anul 1947 odata cu instaurarea regimului comunist.

In anul 1990, asociatia a fost reactivata la initiativa D-nei Claude Robert din Franta, prin intermediul unui nucleu de doamne active si dinamice din Romania – D-na Dr. Prof. Maria Antoaneta Ciochirca,  , D-na Prof. Hermine Jinga-Roth si D-na Prof. Ileana Mustata . Denumirea initiala sub care s-a reluat activitatea a fost Asociatia Nationala a Femeilor cu Diploma Universitara din Romania. A fost prima asociatie de acest tip din tarile Europei de Est si prima afiliata in 1991 la I.F.U.W. si la U.W.E. (University Women of Europe ). Din anul 2011 asociatia poarta numele Asociatia Femeilor Universitare (A.F.U. )

Scopul asociatiei este de promovare continua a unei campanii de constientizare, informare si aparare, pe plan national si international a drepturilor femeilor cu diploma universitara, precum si de constientizare a importantei sociale si profesionale a acestei categorii a populatiei feminine, de educare a tinerei generatii in spiritul respectului fata de normele morale, culturale si de traditiile poporului roman, precum si a culturii universale, promovarea si sustinerea unei campanii de aparare a drepturilor femeii si a egalitatii de sanse, cooperarea cu diverse entitati juridice, guvernamentale sau non-guvernamentale in scopul implementarii legislatiei ce instituie si apara dreturile femeii si egalitatea de sanse.

Incepand din anul 1990 si pana in prezent, asociatia a desfasurat multiple activitati, atat pe plan national cat si international.
Pe plan national, s-au organizat o serie de cicluri de conferinte lunare dintre care reamintim ciclurile “Femeia de la un mileniu la altul”-coordonator Dna Alexandrina Elena Luiza Niculescu, „Universul romanesc in operele scriitorilor ”- coordonator D-na Elena Coban si D-na Carmen Tuluca,  „Calatorii . Orase ale lumii”-coordonator Tatiana- Lia  Isoo .
 De asemenea s-au organizat  spectacole –exemplu „Scrisori romantice – Chopin & George Sand ”–regizor si actor D-na Elena Cristina Lascu si  expozitii personale sau de grup ale membrelor asociatiei, Doamnele : Daniela Frumuseanu , Maria Cristiana Purdescu, Ludmila Grajdan Ionescu, Ileana Victoria Dragomirescu, Rozalia Maria Budulan, Valeria Tofan, L idia Alina Nicolae, Sanziana Laura Vizinteanu, Lucia Laura Mihalca, Ana Maria Bogdana Necolau, Corina Vasile, Andra Nineta Nenciu, Izabela Madalina Purdescu, Maria Nitulescu si altele. In afara granitelor ex pozitii de pictura naiva la Paris si Atena  ale Doamnei Valeria Tofan,expozitii de imprimerie textila „Mitul soarelui”la Kyrenia si Geneva cu lucrari ale Doamnei Prof. Dr. Daniela Frumuseanu, expozitia de grup „ Tendinte in arta moderna”- Freiburg Ultima expozitie de grup( „Sara pe deal”), expozitie de pictura si grafica, a avut loc in tara ( Atrium -Primaria Sibiu)in perioada 8-11 septembrie 2011, fiind prilejuita de intalnirea internationala organizata de A.F.U.

De asemeni   s-a reinviat traditia  Balul Martisorului. Intalnirea cu primavara  nu se desfasoara intotdeauna sub forma de „bal”, dar in fiecare an are loc  o intalnire festiva a membrelor.
 De asemeni s-a infiintat clubul Akademia cu scopul de a raspandi informatii si noutati din domeniile medical, educativ, cultural si civic.

Actiuni  umanitare au fost desfasurate la camine de batrani, la orfelinate, scoli si gradinite (coordonatoare Doamnele Carmen Tuluca, Alexandrina Luiza Elena Niculescu si Ileana Mustata).
Au avut loc intalniri cu diverse ONGuri din Romania si participari la conferinte, seminarii si dezbateri publice pentru promovarea femeii, a egalitatii de sanse si a altor initiative ale societatii civile. La majoritatea  intalnirilor asociatia este reprezentata de Doamna Tatiana Lia Isoo, CIR al AFU. In cazul in care Doamna Tatiana –Lia Isoo nu este in tara  asociatia este reprezentata  de alta membra delegata.
Alcatuirea unui proiect cu amendamente pentru modificarea Constitutiei Romaniei a fost un obiectiv prioritar al asociatiei. Initierea acestui proiect a fost facuta la sugestia Filialei Bucuresti, Presedinta Alexandrina Niculescu si a fost realizat impreuna cu un grup de 52 de ONG-uri, fiind inaintat Parlamentului Romaniei. Propunerile facute au fost luate in considerare si initiativa s-a concretizat prin adoptarea a trei din aceste propuneri.
Pe plan international asociatia a fost prezenta la diverse actiuni si evenimente.

Inca din anul 1991 au fost organizate intalniri internationale in Romania, de exemplu : intalnirea internationala la Sibiu, cu participarea a 36 de reprezentante din tari din Europa, cu tema Sanse egale pentru femei”,  intalniri la Brasov, Pitesti, Maramures cu tema „Folclor traditional romanesc’’, organizarea simpozionului „Drepturile Femeilor in UE  ”

Asociatia participa la  evenimente importante pe plan international (ex:  1995 – Beijing – Conferinta Mondiala a Femeilor, 2000 – New York – Conferinta Extraordinara ONU Beijing + 5, 2005 – New York – a 43a sesiune a Comisiei de Dezvoltare Sociala ECOSOC ‚ 2006 – New York  - ONU – CEDAW – raport alternative la raportul guvernului, 2009 – Geneva – ONU  Beijing +15 – raport privind egalitatea de sanse in conditiile crizei economice s.a.)


La congresele/conferintele IFUW – U.W.E. asociatia a participat activ. Peste 20 membre ale asociatiei noastre au fost prezente la aceste intalniri internationale: Maria Antoaneta Ciochirca, Mery Ciochirca, Daniela Dragne, Anca Gheorghiu, Ileana Zapodeanu, Sabina Dragoi, Valeria Tofan, Mihaela Ramulescu, Hermine-Katharina Jinga-Roth, Monica Potenchi, Alexandrina Elena Luiza Niculescu, Ileana Mustata, Doina Varveri, Carmen Banghea, Julieta Mirea, Elena Coban, Carmen Tuluca, Corina Vasile, Tatiana –Lia Isoo si altele (1991- Viana, 1993 – Bonn , 1995 – Yokohama, 1996 – New York, 1996 – Salonic , 1998 – Sydney, 1999 – Paris, 2001-Budapesta, 2002- Dubrovnik, 2003 Bordeaux, 2004 Bergen, 2005- Haga, 2007- Freiburg, 2008 – Kyrenia, 2009 – Geneva, 2009 – Viena, 2010 – Bochum, 2011 – Antalya si altele)

Precizam ca toate cheltuielile legate de organizarea evenimentelor si participarea la evenimente internationale s-au facut din resurse personale ale participantelor. De asemenea activitatile desfasurate s-au bazat pe actiuni de voluntariat.

Consiliul director , ales o data la 2 ani, este format in prezent din Doamnele: Ileana Mustața – Presedinta, Alexandrina-Elena-Luiza Niculescu – Vicepresedinta, Monica Potenchi – Vicepresedinta, Ivonne Christina Niculescu – secretar interimar, Tatiana-Lia Isoo – Coordonator Relatii Europene/Internationale,Victoria Ionita – Contabila.

Dorim sa mentionam cateva din realizarile recente ale asociatiei cu care ne mandrim si care au fost foarte apreciate, respectiv:

2009 – tanara membra Lidia Nicolae a participat la concursul international de postere „Sanse egale” initiat de I.F.U.W., unde a castigat primul loc

2011 -Participarea la cursul Leadership si Management al Asociatiilor Non-guvernamentale organizat de UWE in cadrul programului Grundtvig la Amsterdam – Olanda (3 absolvente din Romania: Domnisoara Laura Lucia Mihalca –studenta, Doamna Andra Dobrin – avocat, Doamna Monica Potenchi -arhitect)

2011 -Turul Prieteniei – organizat la Sibiu, cu sprijinul D-nei Prof. Hermine Jinga-Roth, la care au participat 19 membre din Olanda, Irlanda, Elvetia, Germania si Austria – un program foarte amplu de documentare cultural-artistica, cu incursiuni in istoria si traditiile romanesti din regiunea Sibiului si a Sighisoarei. Foarte apreciat de participante, programul a avut un succes rasunator, drept care s-a propus continuarea acestei initiative si organizarea unui nou tur al prieteniei in Romania, pe litoral, avand ca punct de plecare orasul Mangalia,” Incursiuni in cetatile de la Marea Neagra”.

In viitor ne propunem continuarea liniei urmarite pana acum, respectand scopul si obiectivele asociatiei noastre.

Mentionam unul din proiectele prioritare pentru care speram sa gasim parteneri interesati:

Educatia civica in anii democratiei”.

In incheiere dorim sa subliniem faptul ca asociatia noastra este deschisa oricand pentru a primi noi membrii si de asemeni este deschisa oricarei colaborari.